Hlavní stránka

Slarque - Toskánsko 2007

41. Portoferráio 42. Maják před Portoferráiem 43. Portoferráio 44. Portoferráio 45. Portoferráio

46. Zastávka na cestě 47. Plážička na severu Elby 48. Marciana Marina 49. Marciana Marina 50. Monte Capanne

3. den – neděle 26. srpna

Elba

... Přistáli jsme v Portoferráiu, hlavním městě ostrova (obr. 41 až 45). Zde se nachází i jedna ze dvou vil, kde žil nejznámější z místních dočasných obyvatel, Napoleon. Část účastníků zájezdu se tam jela podívat, ale my měli s Martinem vlastní program. Vykašlali jsme se na všechny tři doporučené a mechaniky garantované trasy a vybaveni vlastní mapou a vlastním rozumem jsme zamířili objet západní pobřeží ostrova.

Z města samotného jsme sice nevyjeli nejlépe, ale po pár odbočkách jsme se dostali na správnou silnici (obr. 46). Na severním pobřeží je občas vidět dolů na oblázkové plážičky s průzračně čistou vodou (obr. 47), ještě lepší prý jsou na pobřeží jižním. Za chvíli jsme dorazili do městečka Marciana Marina, kde jsme se střetli s úžasným vynálezem jménem siesta. Oběd jsme si tedy dali na stojáka před náhodou otevřeným supermarketem. Jakési sladké pečivo a ledový čaj.

Poté jsme vyrazili vzhůru do hor nad městem. Na to jsme měli znamenitý výhled (obr. 48 a 49) a pomalu jsme serpentinami stoupali k nejvyšší hoře ostrova. Monte Capanne je sice jen pár kilometrů od břehu, ale ční nad něj do výšky 1019 metrů. Na křižovatce u Póggia jsme s ohledem na čas, kdy musíme být zpět v přístavu, definitivně přehodnotili původní plán a zamířili vzhůru k jihu. Nejvyšší horu ostrova (obr. 50) jsme nechali bokem a vystoupali jen k 630 metrů vysokému vrcholu Monte Perone...